Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvě stavby z jednoho města.

18. 2. 2009

Dvě stavby z jednoho města.

Při stavbě Paláce ZDAR dělníci vytěžili více než 41,2 tisíce kubíků zeminy, spotřebovali 7,2 tisíce kubíků betonu a použili 1,1 tisíce tun oceli. Základní deska přitom spolykala 288 tun oceli a samotný skelet 860 tun. Výstavba pěti nadzemních a čtyř podzemních pater bude stá 300 miliónů korun. Tolik je soukromý investor do této stavby ochotný investovat.
 Na gymnáziu v Jateční ulici bude pokračovat přestavba areálu. Ředitel gymnázia Alfred Dytrt řekl, že v předchozích etapách se zachránila stará budova. Opravila se například střecha a fasáda. Za zhruba 157 milionů korun by se již v letošním roce měla začít rekonstruovat nevyhovující tělocvična, vybudovat nová kuchyň a jídelna. Právě tolik je za přestavbu Gymnázia ochotný Kraj utratit z veřejných prostředků poslaných k nám z EU. V dobré, byť laické víře předpokládám, že při rekonstrukci Gymnázia se vytěží 20,6 tisíce kubíků zeminy. Spotřebuje 3,6 tisíce kubíků betonu a použije 550 tun oceli. Jsem ochotný připustit, že poloviční dělení statistických údajů z výstavby Paláce Zdar může vypadat poněkud demagogické, ale v tuhle chvíli neznám jiné srovnání, jak na disproporci nákladů těchto dvou staveb upozornit. Předpokládám, že můj názor bude podroben kritice. Předpokládám, že budu obviněn z toho, že tomu nerozumím. To nepopírám! Předem se však směji mým kritikům, jejichž odborná erudice je stavební problematice vzdálená stejně, jako erudice má. Pouze se chci svým občanským údivem přesvědčit, jestli pravicová poučka, že stát, kraj, či obec je horší hospodář, než soukromý vlastník, skutečně platí. Nepřeji si nic jiného, než aby tomu tak nebylo.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Anonym

(Anonym, 15. 3. 2009 16:47)

http://www.stavebnistandardy.cz/thu/default.asp
http://80.83.66.232/doc/ceny/Cen_ukazatele_2008.htm

myslím si, že tyto ukazatele budou přesnější a dokaží lépe tyto stavby ohodnotit. Výpočet si každý může udělat sám. Jen je potřeba znát m3 obestavěného prostoru( možno i hrubou podlažní plochu)