Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otevřený dopis předsedovi představenstva Krajské zdravotní panu René Budjačovi(ODS).

8. 8. 2008


Vážený pane předsedo,
jsem stejně jako drtivá většina čtenářů odkázán na informace z denního tisku. Dovolte mi, abych veřejně polemizoval s tím, co jsem se dočetl a co jste novinářům řekl. Cituji Vaše slova:„K záměru pronájmu laboratoří nás vede prostý fakt. Společnost na dobře dojednaném pronájmu laboratoří vydělá. Když použiji rétoriku opozice, vytvoříme tunel, ovšem takový, kterým budou finanční prostředky proudit do naší společnosti a nikoli obráceně.“ K Vašim slovům přidám ekonomické údaje, které byly s uvažovaným pronájmem zveřejněny. Za současné situace laboratoře vygenerují Krajské zdravotní(dále jen KZ) za půl roku čistý zisk 120 milionů korun, což za jediný rok dělá milionů 240. Pokud bude pronájem uskutečněn, KZ za něj vyinkasuje 30 miliónů ročně. Za použití selského rozumu docházím k závěru, že KZ přijde o 210 milionů ročně. Jsem si však vědom , že můj selský rozum, nepolíben taji makroekonomických kouzel, nemá právo vynášet unáhlené soudy, dokud nezjistí, co se skrývá za Vašim výrazem "dobře dojednaný pronájem".
Šanci k pochopení Vašich kroků spatřuji pouze v tom, že by výše zmíněných 240 milionů korun nebyl čistý zisk, jak se píše(nikdo to však nepopírá). Pak bych i se selským rozumem připustil, že veškeré provozní náklady, tedy i mzdové, mohou docílit, že o náklady očištěný zisk může být například jen milionů dvacet. Pak bych 30 milionů za pronájem, stejně jako Vy, považoval za historický tunel(veřejný sektor tuneluje privátní subjet), jak jste jistě s nadsázkou uvedl. Samozřejmě, že bych se i po té mohl zaobírat všetečnou otázkou, proč do toho za takové situace soukromý subjekt jde. Možná skutečně existují ekonomické nástroje, které by zdánlivě nelogickou investici soukromého vlastníka vysvětlovaly.To je však otázka na někoho jiného. Pokud však znáte odpověď, sem s ní.
Pane Budjači, mohl by jste kauzu pronájem vysvětlit tak, abych se nemusel domnívat, že Vaše odpovědi pouze kopírují geniální mlžení odpovědných pracovníků ze seriálu "Ano pane ministře"? Slova Vašeho mluvčího Jiřího Vondry moji domněnku potvrzují:"snahou managementu společnosti je transformace neklinických oborů a činností do nové podoby, při maximálním zhodnocení všech aspektů, které tyto činnosti provázejí".
Dovolím si tvrdit, že transformaci neklinických oborů a činností do nové podoby, při maximálním zhodnocení všech aspektů, které tyto činnosti provázejí, KZ může a dokonce musí uskutečnit bez toho, že by vše zaštiťoval soukromý subjekt. Pokud však v zájmu občanů vedení KZ nechce pracovat efektivně jenom proto, že špitály nepatří jim, tak ať jde o dům dál. Soukromý subjekt by při zisku 240 milónu korun laboratoře za 30 miliónů KZ podle mého názoru nepronajal.
Docela mne pobavila Vaše obrana před možným trestním oznámením. Podivujete se nad tím, že by měl být někdo trestán za to, že nějak uvažuje. Jako by jste tvrdil, že existuje něco ve smyslu "prenatálního" ekonomického uvažování, což podle Vás není trestné, zřejmě stejně, jako interupce nevyvinutého plodu. Kroky, které vedení KZ v kauze pronájem udělalo u mne  bez Vašeho vysvětlení, které očekávám, vyvolávají občanské podezření, že se mohlo jednat o tunel ve fázi přípravy. A to možná trestné je, neboť Vaší pracovní povinností není byť jen uvažovat o krocích, které by KZ poškozovaly.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ještě další oprava - ufff

(ještě další oprava - ufff, 8. 8. 2008 11:15)

není to v deníku ale na - http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=613064

oprava pravopisu

(oprava, 8. 8. 2008 11:08)

celá mě to tak naštvalo, že jsem se přestal ovládat - za pravopisné chyby se omlouvám.

Kauza KZ

(Petr, 8. 8. 2008 11:06)

Tleskám Vám a fandím,Vám celákauza se musí pořádně rozrýpat a před volbami musí tlak zesilovat. Jinak totiž prodají (případně "výhodně" pronajmou), nejen stavovací provozi, výpočetku, ale klidně i rengeny, magnetickou rezonanci, spirální CT a dopadneme jako nemocnice v Parbudicích - půjdeme honem do červených čísel :-(((( - doporučuju článek v dnešním Deníku - je tam ekonomická analýza a ještě přidám, že tam chybí výrazně výdělečná oddělení jako jsou transfuzní odd. a také lékařská genetika (těch už je soukromých požehnaně - to je dost vypovídající o jejich ziskovosti) - částka 240mio ročně je ještě možná podhodnocená!!!