Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sociální smír pozdním honěním Bycha nenahradíš.

3. 2. 2010

 
 
Sociální smír je podle mého soudu jedna z nejdůležitějších podmínek, lépe řečeno vymožeností, klidného fungování moderní občanské společnosti. Pod tímto termínem si představuji stav, kdy jsou více, či méně neúspěšní lidé přesvědčeni, že je ve složité situaci společnost neopustila. Ti úspěšní, že se dokáží o svůj úspěch přiměřeně podělit, aby nemuseli žít ve strachu z lidí, kteří již nemají co ztratit a pod vlivem různých našeptávačů jsou náchylní vzít sociální spravedlnost do vlastních rukou. Z těchto důvodů nedokáži pochopit pro mne radikálně - přihlouplé politické postoje, které vychází z přesvědčení, že si má každý pomoci sám a ruka natažená v nouzi je jen pantomimickým projevem levičácko - socialistické pohodlnosti.
Před následky ekonomické krize na Světovém ekonomickém fóru v Davosu varoval i Nouriel Roubini, přezdívaný "Doktor Zkáza", když tvrdil, že krize nekončí , eurozóna se rozpadne a, že stabilita střední Evropy je velmi křehká. Brát jeho slova na lehkou váhu nelze, neboť byl údajně jediný, který v roce 2006 odhadl co bude příčinou ekonomické krize a jaké bude mít následky. Jenom ignorant historických "dovedností" lidstva do své politické práce nezahrne cíl, aby se historie při řešení společenské nestability neopakovala. S určitou mírou nadsázky si totiž troufnu tvrdit, že si feudálové v čase Velké francouzské revoluce, tváří tvář gilotině, vyčítali, že se ke svým podaným nechovali lépe. Výčitky, že měli více myslet na obyčejného mužika, mohli mít po výstřelu z Aurory i Rusku vládnoucí Romanovci. Zkrátka a dobře. Každý z nás by měl vzít včas rozum do hrsti. Sociální smír pozdním honěním Bycha nenahradíš.
           
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

priklad Dansko

(Rostislav, 7. 2. 2010 15:16)

Socialní smír je samozrejme dulezity, ale ten zpusob jak se to tady dela je priserny. Same populisticke navrhy, zadna koncepce. Podivejte se treba na Dansko, jak to funguje tam. Tam dane lidi plati radi, protoze za to dostavaji odpovidajici sluzby a ne populisticke nabidky jako jednorazovy prispevek k duchodu. Veci se museji delat systematicky a ne stylem po nas potopa