Jdi na obsah Jdi na menu
 


Státní dluh nevznikl pouze projedením, ale také rozkradením.

2. 9. 2009
 
Hodně čtenářů nepochybně zaznamenalo výši státního dluhu vyčíslenou na jednoho obyvatele, včetně kojenců. 108 tisíci korun na hlavu nás prostřednictvím "ekonomických expertů" straší pravicové strany a tváří se přitom, že se jedná o dluh, kteří jsme nezodpovědnou sociální politikou projedli. Opět se tak projevuje varování M.Topolánka, který se kdysi vyjádřil, že vyslovená pravda vede ke ztrátě hlasů. Sumě na jednoho obyvatele nelze vyčítat, že by neodpovídala pravdě. Pravdou také je, že drtivou část  našeho státního dluhu tvořily, tvoří a tvořit budou výdaje za zahlazování děr po tunelování republiky. Mnohé analýzy říkají, že daňové poplatníky  ekonomická důlní činnost, z které vesměs beztrestně profitovalo jen malé množství jedinců, stála více jak 500 miliard korun a pokud si k tomu připočteme prohrané arbitráže, daňové úniky a dluhovou službu, včetně lepení současných následků světové ekonomické krize, pak musí být každému soudnému člověku jasné, že nebýt těchto zlodějen, či neodpovědného chování soukromého finančního sektoru, tak máme dluh, který by nikoho neopravňoval k tomu, aby vyhrožoval ekonomickou katastrofou, když  se důchodcům vyplatí mimořádný jednorázový důchod, nebo, že stát důstojnou sociální politikou pro všechny vrstvy naší společnosti zajistí tolik potřebný sociální smír. Co se stalo, stalo se.Vzít zpátky to bohužel nejde. Přesto si troufám tvrdit, že by se politici neměli snižovat k tomu, aby oblbovali tak zvanou paměť národa. Pokud  poctivě přiznají, že jejich předchůdci, či oni samotní, špatnou legislativou umožnili rozkrádání republiky, což zapříčinilo, že v současnosti nezbývá na sociální politiku, pak bych s  nimi ve všem nesouhlasil, ale alespoň bych si vážil  jejich poctivého popsání, z jakých důvodů dluh narůstal. Je totiž důležité nezapomenout, že jsme se k rekordnímu zadlužení nedostali pouze projedením, ale z velké části rozkradením budoucnosti. Jedině to podle mne dává naději, že se to nebude opakovat. Otázkou také je, jestli  snižování přílivu peněz do ekonomiky, je správným rozhodnutím. Známý ekonom Milton Friedman řekl: "Existují pádné důkazy, že měnová krize zahrnující výrazný pokles množství peněz je nezbytnou a postačující podmínkou pro vznik závažné krize."Jinými slovy. Pokud jich do ekonomiky přilijeme málo nebo je dokonce ubereme, dostaví se hospodářská krize. Jestli tomu rozumím správně, pak sociální transfery, které se nepochybně okamžitě rozpustí v naší ekonomice, zas tak škodlivé nejsou.Vytunelované peníze a daňové úniky  vyvedené na konta mimo naší republiku, či utracené za "Toskánské" vilky, tuto pozitivní vlastnost zřejmě nemají.
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pro mne je

(František Štván, 12. 9. 2009 2:32)

důležité, že jsme se k zadlužení neprojedli, ale prokradli.

Státní dluh...

(Vladimír Červenka, 12. 9. 2009 0:43)

Opět snůška nepostižitelných tvrzení. Když se něco konkrétné ví,ne co se přečte jenom v tisku,tak se to má oznámit příslušným
úřadům, jinak je to jen plaché tlachání, jedné tiskové kanceláře JPP / jedna paní povídala/.
Proč v článku chybí výčet chycených finančních podvodníků, jejich tresty a pod ?
Proč se ohánět jen Friedmanem, to není žádný ekonomický bůh. Spíše naopak.
Za všechno mohou komunisti, co jsem již mnohokráte napsal, kteří , když se jim bortily jejich písečné ekonomické bábovičky, tak od toho mnozí zbaběle utekli a schovali do jiných stran. Někteří sice zůstali věrni své straně, ale i svému myšlení.
Jestliže u nás bylo na 2 mil. členů KSČ, k tomu možno připočítat i jejich rodinné příslušníky, tak kam se poděli po roce 1989. Jsou všude mezi námi a ovlivňují naše myšlení, jak je dnes hůře než bylo za nich. Nelze se divit, když si někdo půjči milión i více na dům, či byt, navíc si koupí auto a nějakou elektroniku a pak, a to již z jakéhokliv důvodů nestačí splácet.Ten není spokojený. Stejně jako ten, který ztratil práci ale nechce se mu dojíždět za ní někam jinam. Atd.
Jediná cesta z dnešního ekonomického marastu: všichni se musí uskrovnit. Mělo by to začít od presidentské, kanceláře, ministerstva, poslance atd.
Zdravím.