Jdi na obsah Jdi na menu
 


V říjnu je každý svého štěstí strůjce.

30. 8. 2009


Z návrhů ex-ministra práce a sociálních věcí P.Nečase z ODS mi je smutno. Smutno je mi z toho, že nedokáži pochopit, jak se mohou najít lidé, kteří chápou lidský život  pouze jako nástroj k  plnění privátních cílů úzké skupině lidí, která má z mého pohledu úchylnou představu, že by zaměstnanci měli pracovat bez pracovně právní ochrany i za cenu toho,  že se tím pracovní právo   vrací do devatenáctého století. Jak jinak mám chápat snahu propouštět lidi bez udaní důvodu  a v co nejkratším termínu, který se v případě politické síly může změnit na kdykoliv? Proč si zaměstnavatelé, které ODS zastupuje, přejí, aby lidé pracovali v neustálém strachu z propuštění? Z mého pohledu je jedinou logickou odpovědí   přání, aby lidé byli vystrašení a v pudu sebezáchovy pracovali za málo peněz a zároveň odváděli co nejvíce  muziky. Tyto snahy degradují lidský život na pouhé přežívání ve strachu o  budoucnost svou, svých dětí a blízkých.
 Jistě, tak natvrdo to Nečas a spol. neřeknou, neboť oni snahu o asociální bezpráví skryjí do slov, jako je flexibilita pracovních sil a trhu práce a za používání nepravd, že je to ve světě zcela běžná praxe. V civilizovaném rozhodně ne!! Pokud někdo nezná český překlad slov flexibilita pracovních sil, pak by měl vědět, že je to  děvečka pro všechno. Člověk, který si sám sebe váží , by  tyto snahy, které za určité situace mohou dostat reálnou podobu, měl odmítnout. V říjnu je každý svého štěstí strůjce.

                                                                                                                                                                                     

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nemyslím si,

(Vladimír Červenka, 7. 9. 2009 17:07)

že jsem "odoborník" ani odborník. Na naši diskusi lze použít staré české přísloví " O koze a voze". Vy píšete" aby podnikatel mohl mít peníze pro sebe, musí musí mu je někdo vyprodukovat". Opomíjíte tu skutečnost, aby podnikatel mohl podnikat, musel mít základní kapitál. On přece, maje, peníze, nemusel začít podnikat / pracovat !!!/, ale mohl svůj kapitál užívat si sám pro sebe a rodinu. Nechci Vás podezřívat, že jste nečetl žádné publikace o a od Bati. To byl podnikatel, který stavěl pro své dělníky, nikoliv jako komunisté kurnikové paneláky, ale rodinné domky.
Vůbec neberete na zřetel co se stalo se sklářským průmyslem. V minulosti , i za komunistů, se propouštělo z profese, třeba i v prostoru jedné fabriky. Když nebyla práce pro svářeče, tak je převedli třeba na výkopy v rámci fabriky. Nebo si můžeme připomenout, jak byly vyzvedávány pracovnice v textilním průmyslu při jejich zvyšování výkonu / jak zvyšovaly třeba počet obsluhovaných stavů/, ale již se nepsalo, jak toto nové, vyrobené zboží bylo pro svůj nadbytečný počet likvidováno.Již jsem o tom psal na internetu k jednomu Vašemu příspěvku. Přečtěte si je .
Je to asi moje chyba, ale nikdy jsem se nesetkal, že by byl řádně pracující propuštěn bez důvodu a to dokonce na " hodinu ".Pokud to víte Vy,bylo by vhodné, abyste to dokumentoval, případně i s odpovědí dotyčného podnikatele proč tak učinil.
Děkuji Vám za přečtení mého příspěvku.

Nemyslím si,

(Štván František, 7. 9. 2009 5:38)

že jste odoborník.Pokud dělník špatně pracuje , pak je to důvod k výpovědi.To znemná, že je to s udáním důvodu.Aby mohl podnikatel využívat peníze z výroby jenom pro sebe, pak mu je někdo musí vyprodukovat.Bez dělníků to nejde.Výpovědní lhůta je důležitá z toho důvodu, aby se lidé nemuseli klepat strachy, že budou na hodinu propuštěni.V civilizovaném světě je to běžná záležitost a násobky odstupného tam jsou mnohem větší, než u nás. Srovnávejme se s civilizovaným světem a ne s rozvojovými zeměmi.Flexibilita pracovní sily, je pojem, který používá naše pravice. V Zákoníku práce je ošetřena tím, že může být zaměstnanec na tři měsíce přeřazen na jinou práci bez snížení mzdy.Flexibilita v podání ODS je hodinová výpověď.I tak děkuji za zájem.

Trochu ekonomických znalostí

(Vladimír Červenka, 6. 9. 2009 19:13)

Dobrý den.
Nemohu pochopit, proč nemáte uvedeno, jak dlouhý může být komentář.Kdy je nutno udělat " něco ", aby se mohlo pokračovat.Tedy dnes zkráceně se Vás pokusím školit bez honoráře. Mohl bych stručně napsat "jaké ekonomické bláboly pouštíte do veřejnosti" s nádechem štvaní lidí.
Proč by neměl podnikatel propouštět ihned, když jeho výrobky, nebo služby mu nepřináší peníze, tím nemíním vůbec jeho zisk, ale finance na pouhou reprodukci. On přece vložil svůj kapitál do výroby a je lhostejné jaké důvody způsobily odliv zákazníků.Někdy to může být i nekvalitní výroba dělníky, špatná kontrola jejich práce a pod. Někdy to může být špatný výrobní záměr nebo špatná práce managementu / sklárny/, který včas nezaznamená menší a menší odběr výrobků.Bojí propouštět, co by tomu řekl.....třeba i pan Štván.Proto nakonec přijde pád celého odvětví.
Pane Štváne. Uvědomte si, že podnikatel, mohl místo do výroby si peníze využívat jen pro sebe.Strach z propuštění? Vemte si třeba učitele, kteří si mohli myslet, že lidé se budou stále milovat a stále budou děti, které jsou pro ně "
chlebem".Najednou děti chybí a i učitel se musí propustit. Obdobná situace je i u dalších profesí.
Dal snad nemusím vysvětlovat, co je to flexibilita pracovních sil
Ještě bych toho napsal více, ale nevím zda již nejsem " dlouhý". Snad jen to" Pište pouze o tom, co jste odborně prostudoval a nezesměšňujte se u odborníků, kteří vůbec vaše články čtou.
S pozdravem

Vladimíre,

(Štván, 4. 9. 2009 13:51)

Vaší otázce nerozumím.

dlouhý přípěvek

(Vladimír, 4. 9. 2009 13:44)

prosím sdělte mně, jak je to s posíláním příspěvků
co to je nenačetkjste stránku
Děkuji